اخبار

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بحران جهانی غذا

روند افزایش قیمت مواد غذایی در دنیا پس‌از جنگ اوکراین شدت گرفته و خطر کمبود مواد غذایی، گرسنگی و بی‌ثباتی‌های سیاسی در کشورهای درحال‌توسعه را افزایش داده است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، جنگ روسیه در اوکراین مانع صادرات غلات از حاصلخیزترین منطقه دنیا شده و قیمت مواد غذایی را در سراسر جهان افزایش داده‌است به‌این‌ترتیب، خطر کمبود مواد غذایی، گرسنگی و بی‌ثباتی‌های سیاسی در کشورهای درحال‌توسعه افزایش می‌یابد.

روسیه و اوکراین روی‌هم‌رفته حدود یک‌سوم گندم و جوی دنیا و بیش‌از 70 درصد از روغن آفتاب‌گردان دنیا را صادر کرده و از عرضه‌کنندگان بزرگ ذرت هستند.
روسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده کودهای شیمیایی در دنیاست.

روند افزایش قیمت مواد غذایی در دنیا پس‌از جنگ اوکراین شدت گرفته و حدود 20 میلیون تن از غلات اوکراین راهی برای رسیدن به خاورمیانه، آفریقای شمالی و بخش‌هایی از آسیا ندارند.

هفته‌ها مذاکره در مورد ایجاد مسیرهای ایمن برای خارج کردن غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه پیشرفت چندانی نداشته و فوریت آن با فرارسیدن فصل برداشت تابستان افزایش‌یافته است. اگر این کار طی یکی دو ماه آینده انجام نشود، پیامدهای فاجعه‌باری خواهد داشت.

400 میلیون نفر در سراسر دنیا به عرضه غلات اوکراین وابسته هستند. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیش‌بینی می‌کند 180 میلیون نفر در 41 کشور دنیا در سال جاری میلادی با بحران غذایی و گرسنگی مواجه شوند.

90 درصد از گندم و سایر غلات اوکراین از طریق دریا به بازارهای دنیا می‌رسند. اما بسته شدن سواحل دریای سیاه توسط روسیه مانع خارج شدن این محموله‌های غذایی از اوکراین می‌شود.

بخشی از غلات اوکراین به‌صورت ریلی، جاده‌ای یا از مسیرهای آبی به اروپا می‌رود، اما این مقدار در مقایسه با مسیرهای دریایی بسیار ناچیز است. بعلاوه، ظرفیت ریلی اوکراین قابل‌مقایسه با همسایه‌های غربی آن نیست. این بدان معناست که مواد غذایی برای آنهایی که به آن نیاز دارند بسیار دور از دسترس است.

غلات روسیه هم راهی برای خروج از کشور ندارند. مسکو ادعا می‌کند تحریم‌های غربی علیه سیستم بانکی و صنایع کشتیرانی این کشور صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی را غیرممکن کرده و مانع شرکت‌های کشتیرانی خارجی برای حمل آنها می‌شود. مقامات روسیه بر برداشته شدن تحریم‌ها جهت رساندن غلات به بازارهای جهان تاکید دارد. اما سران اروپا این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند تحریم‌ها ربطی به صادرات مواد غذایی ندارند.

رییس‌جمهور اوکراین روسیه را به ایجاد یک بحران جهانی غذا متهم می‌کند و غرب ادعا می‌کند روسیه از غذا به‌عنوان یک سلاح استفاده کرده است.

روسیه اعلام کرده صادرات غلات پس‌از پاک‌سازی مین‌هایی که اوکراین در دریای سیاه قرار داده و بازرسی کشتی‌هایی که به این کشور می‌روند امکان‌پذیر است.
قیمت مواد غذایی قبل‌از آغاز جنگ اوکراین هم به‌خاطر عوامل متعددی ازجمله شرایط بد جوی و برداشت ضعیف محصولات و همچنین افزایش تقاضای جهانی

به‌دنبال برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی روبه‌افزایش بود و جنگ اوکراین شرایط را سخت‌تر کرد.

 

قیمت گندم 45 درصد در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی نسبت‌به سال گذشته افزایش‌یافته است. قیمت روغن‌های گیاهی 41 درصد بالا رفته و شکر، گوشت، شیر و ماهی هم افزایش دورقمی قیمت داشته‌اند.

31 خرداد 1401

کشت قراردادی کلزا، ذرت، برنج و گندم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

کشت قراردادی کلزا، ذرت، برنج و گندم در سال جاری و آینده در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.

 

 

محمد ایزدپناه معاون بازرگانی اتحادیه مرکزی تعاونی‌‌های روستایی و کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: این اتحادیه در راستای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و عمل به وظایف خود، در سال گذشته 130 هزار تن از انواع  محصولات کشاورزی مختلف خریداری، حمل و بازاررسانی کرده است. 

وی افزود : در این راستا محصولات مختلفی از جمله برنج، گوجه فرنگی، خرما، زعفران، گندم، سیب درختی از شهرهای مختلف به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده است که این روند در سال جاری نیز ادامه دارد.

معاون اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور با بیان اینکه در راستای سیاست های دولت سیزدهم  برای سال زراعی آینده برنامه های وسیعی برای کشت قراردادی محصولات کشاورزی وجود دارد گفت: بر این اساس قبل از اینکه کشاورزان اقدام به کشت کنند، باید مشخص شود که محصول خود را چگونه و با چه قیمتی بفروش می‌رسانند.

وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم کشت قراردادی و خرید توافقی به تدریج جایگزین خرید تضمینی گندم خواهد شد و تا مرحله برداشت از تولید کننده حمایت می‌شود، اظهار داشت: برای سال زراعی پیش رو کشت قراردادی محصولاتی مانند کلزا و ذرت در دستور کار است، به طوری که این تشکل قرار است برای هر کدام از این محصولات به اندازه 100 هزار تن به صورت قراردادی خریداری کند و از کشاورزان که قرارداد دارند در قالب تامین سرمایه در گردش و کود و سم حمایت و محصولات آنها را خریداری می‌کند.

وی افزود: خرید برنج با قیمت توافقی برای امسال نیز در دستور کار قرار دارد و این محصول در مرحله شلتوک از کشاورزان خریداری می شود اما برای سال زراعی آینده این محصول نیز به صورت کشت قراردادی با اولویت گیلان انجام می‌شود.

ایزدپناه گفت: برای سال زراعی آینده نیز تولید محصول گندم به صورت کشت قراردادی توسط 33  اتحادیه استانی و بیش از هزار و 100 اتحادیه شهرستانی انجام می شود.

وی در پایان یادآور شد:  این تشکل با داشتن پنج و نیم میلیون بهره بردار بزرگترین تشکل کشور به حساب می‌آید و در تمام روستاهای کشور نمایندگی دارد به همین منظور امیدواریم که برای سال زراعی آینده در کشت قراردادی گندم نقش آفرینی موفقی داشته باشیم  و بتوانیم کشور را دوباره به سمت خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک ببریم.

 

 

31 خرداد 1401

آغاز برداشت غلات در چهارمحال و بختیاری

برداشت غلات در مناطق گرمسیری استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز چهارمحال و بختیاری، مدیر امور زراعت استان گفت: برداشت جو و گندم دیم و آبی در بیش از ۷۳ هزار هکتار از مزارع چهارمحال و بختیاری آغاز شد.
آقای سعیدی افزود: برداشت گندم در شهرستان‌های لردگان، خانمیرزا، اردل و شهرکرد آغاز شده و تا اوایل مرداد ماه ادامه دارد.
به گفت وی، سطح زیر کشت گندم در استان چهارمحال و بختیاری ۱۰ هزار هکتار کاهش یافته است.

 

28 خرداد 1401

واردات برنج خارجی شبیه طارم به کشور با قیمت کیلویی ۳۵ هزار تومان

 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت:برنج خارجی شبیه به طارم و با قیمت هر کیلوگرم ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان برای تنظیم بازار برنج ایرانی به کشور وارد شد.

محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر برای تامین هیچ کدام از کالاهای اساسی مشکلی وجود ندارد و تنها تا به امروز بیش از سه میلیون تن از گندم کشاورزان داخلی را خریداری کرده ایم و این روند ادامه دارد.

وی افزود: وضعیت تامین و واردات کالاهای اساسی  به شدت افزایش یافته است و از روسیه و دیگر کشور ها نیز گندم در حال واردات به کشور است

 معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: واردات برنج نیز با حجم مناسبی در حال انجام است و علاوه بر ارقامی  با قیمت اقتصادی، برنج های کیفی از سایر کشورها نیز به کشور  وارد می‌شود که شبیه برنج طارم ایرانی است و حدود سی هزار تومان قیمت دارد

 

وی تصریح کرد: واردات این نوع برنج برای تنظیم بازار برنج ایرانی از هند و تایلند انجام شده است.

28 خرداد 1401

قیمت خرید تضمینی کلزا ۲۳۵۰۰ تومان تعیین شد

 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، بر اساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، برای کلزاکاران که محصول خود را به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده‌اند، ۸۵۰۰ تومان مابه التفاوت پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد قربانی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی مبنی بر پرداخت 8500 تومان مابه التفاوت به کلزاکارانی که محصول خود را به شرکت بازرگانی دولتی تحویل داده اند در پی سیاست‌های حمایتی از کشت دانه‌های روغنی در کشور اجرا می‌شود که کشاورزان به کشت این محصول اساسی راغب‌تر شوند.

قربانی افزود: کشاورزانی که پیش از این هر کیلو کلزای خود را 15000 تومان به شرکت بازرگانی دولتی فروخته بودند می‌توانند 8500 تومان مابه التفاوت دریافت کنند.

 

به گفته معاون امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی، این تصمیم در پی اجرای طرح مردمی سازی یارانه انجام می‌شود که کشاورزان با انگیزه بیشتری کشت خود را در سال آینده آغاز کنند.

28 خرداد 1401